16 Eylül 2015 Çarşamba

Özel Hukuk İlişkilerinde Avukat

Avukat ve Avukatın Özel Hukuktaki İşlevi

Avukat, ister ceza avukatı olsun isterse özel hukuk alanında çalışan bir avukat olsun temelde işlevi savunma yapmaktır. Ceza avukatı nasıl hem mağdurun hem de sanığın haklarını savunuyorsa, bir tazminat avukatı da borçlunun veya alacaklının haklarını savunur.
Özel hukuk içindeki her alanın kendine özgü bir avukatlık pratiği vardır. Örneğin, boşanma avukatıolarak çalışan avukatlar, aile hukukunun kendine özgü süreçlere sahip olduğunu tarafların birbirini yıpratan bu süreç içerisinde zaman zaman kavga ettiğini, tedbir niteliğinde bazı önlemler alınarak bu sürecin kolaylaştırılması gerektiğini bilirler. Gayrimenkul avukatı olarak bilinen avukatlar, gayrimenkule ilişkin davaların birçok faktör nedeniyle uzun süreceğini dava sürecinde çıkan problemlerin aşama aşama çözülerek sonuca gidilmesi gerektiğini bilirler.

Avukat

Hangi alanda avukatlık yapılırsa yapılsın avukatın temel işlevi savunma yapmaktır. Özel hukuk alanında da avukat temelde savunuma işlevini yerine getirmektedir. Her alanın savunma faaliyeti ayrı bir özellik arzettiğinden özel hukuk alanında avukatlık yapan avukat bu alanın hukuk kavramlarına hakim olmalıdır.


http://barandogan.av.tr/blog/medeni-hukuk/avukat-istanbul-ozel-hukuk-avukati.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder